Müşteri:
Local Experience
İş Tanımı:
E-Ticaret Sitesi
Tarih:
Temmuz 2018
Kategori:
Yazılım, Web
Üreticiler:
Ege Sertçetin
Web Yazılımcı
Local Experience
3 görsel

Local Experience

Everybody travels but like you pointed out, their experiences are not any different from one another. Those who do not know what a local experience is, end up staying in same hotels, having the same breakfasts, calling cabs from receptions and have their Kodak moments in front of the Statue of Liberty, Burj Khalifa or Taj Mahal. So, we are talking about the path that leads to local experience, ultimately bringing ourselves who we really are.

ARKA PLAN

Local Experience, 2015 yılında başlayan ancak yarım kalan ve rafta bekleyen bir projeydi. Amaç, turistlerin yerel halktan insanlar tarafından gezdirilebilmesini sağlamaktı. Bir pazar yeri olarak işleyen sisteme hem turistler hem de yerel rehberler kayıt olacak, kendilerine en uygun kişiyi bulmaya çalışacaktı. 2018 yılında kaldığı yerden devam etmesi ve yaşamına başlaması kararlaştırıldı.

İHTİYAÇ

Aradan geçen yıllar boyunca projenin neden yarım kaldığı, tekrar başlaması için hangi ihtiyaçlar olduğu tespit edilmişti. Buna göre birçok değişikliğin yapılması ve sistemin çalışır hale getirilmesi gerekiyordu. Ayrıca ödeme sistemi entegrasyonu da gerekiyordu. Ayrıca rafta beklediği süre boyunca teknolojinin gerisinde kaldığı için bazı teknik yeniliklere ve özellikle mobil cihazlar için optimizasyona ihtiyaç vardı.

ÇÖZÜM

Projenin sahibi girişimci ile doğrudan çalışılarak sistem kısa sürede çalışır hale getirildi. Sonrasında aylar süren yoğun bir çalışma ile bir dizi yenilik yapıldı. Teknolojik olarak geride kalan kısımlar güncellendi. Web sitesinin çoğunluk kitlesi mobil cihazlarla siteye eriştiği için bu cihazlara göre çokça optimizasyon ve düzenleme yapıldı.

TEKNİK

Proje, PHP ile Laravel Framework temelinde çalışıyor. Devralındığında artık güvenlik güncellemeleri bile almayan 5.1 versiyonu kullanılırken bu 5.5 LTS sürümüne yükseltildi. Veritabanı olarak MariaDB kullanıldı. Debian üzerine sunucu kurulumu ve yönetimi yapıldı. SSL sertifikası kuruldu. Elektronik POS ile ödeme altyapısı sağlandı. E-posta, SMS gibi bildirim sistemleri kuruldu.

Projenin geliştirilmesi ve bakımı halen devam ediyor.

Benzer İşlerimiz

Yukarı çık
Yukarı çık