Müşteri:
Nef Nefis Lezzet Keşfi
İş Tanımı:
Mobil Uygulama
Tarih:
Nisan 2017
Kategori:
Yazılım, Mobil
Üreticiler:
Ege Sertçetin
Web Yazılımcı
Nef.is
5 görsel

Nef.is

Nef.is 3 soruya cevap arıyor: Aradığım lezzetin en nefisini nerede bulabilirim?
Bulunduğum yerde tadına bakmam gereken lezzetler neler?
Bulunduğum mekanın en çok tavsiye edilen lezzeti ne?

ARKA PLAN

nef.is uygulaması, daha önce piyasa olmayan bir çalışma şekline sahip olacak şekilde planlanmıştı. Mekânların kendisini puanlamak yerine doğrudan mekânlardaki yiyecek ve içeceklerin puanlanması, bu sayede "İstanbul'da en iyi kuru fasulyeyi nerede yerim?" sorusunun cevabını vermeyi hedefliyordu. Bunu gerçekleştirmek için bir web sitesi yerine, kullanıcıların konum gibi özelliklerine erişilebilecek, sokaktayken kullanılabilecek bir mobil uygulama yoluna gidildi.

İHTİYAÇ

Mobil uygulamanın hem iOS hem de Android üzerinde çalışması isteniyordu. Kullanıcının konumuna göre içeriğin değişmesi gerekiyordu. Örneğin Beşiktaş semtindeki bir kullanıcı, Beyoğlu'na geçtiğinde ona sadece Beyoğlu'ndaki içerik gösterilmeliydi. Kullanıcıların hem semtindeki/mahallesindeki yiyecek ve içecekleri puanına göre sıralayabilmesi hem de belirli bir gıdayı (örneğin falafel) yiyebileceği yerleri listeleyebilmesi gerekiyordu.

ÇÖZÜM

Uygulamanın her iki işletim sisteminde çalışabilmesi, ancak kolay yönetilir olması için ionic ile geliştirme yapıldı. Bu sayede tek bir yazılım ile iki platform kullanıcıları da kapsandı. Proje sahibi tarafından hazırlanan tasarımlar, çalışan bir uygulama haline getirildi. Çeşitli iOS ve Android sürümleri üzerinde testler yapıldı ve çıkan tüm hatalar düzeltildi. Kullanıcıların hızlıca giriş yapabilmesi için Facebook ile giriş yapma özelliği eklendi. Ionic'in canlı güncelleme özelliği eklendi. Bu özellikle kullanıcıların Play Store veya App Store üzerinden güncelleme yapmasını beklemeden uygulamanın kendi kendini güncellemesi sağlandı. Google Analytics ile uygulama istatistiklerinin izlenmesi sağlandı. Uygulamanın tasarımı proje sahibi tarafından, sunucu tarafı ise başka bir firma tarafından yapıldı.

Nef.is, proje sahibi devam ettirmediği için şu anda aktif değil.
Yukarı çık
Yukarı çık