Müşteri:
Kor Yayınevi
İş Tanımı:
Web Sitesi
Tarih:
Aralık 2018
Kategori:
Yazılım, Web
Üreticiler:
Ege Sertçetin
Web Yazılımcı
Merve Vardar
Tekstil Tasarımcı
Gökhan Şahin
Kreatif Direktör
Kor Kitap
4 görsel

Kor Kitap

Kor, karanlığı yırtan aydınlık demekti; korkuyu alt etmek, bilinmezi bilinir kılmak demekti. Korku alt edildikçe, bilinmez bilinir kılındı; korun sırrı çözüldü, insanlığın hizmetine girdi. Artık kor merak etmekti; sınırları aşmak, ufukları genişletmek, yeniye bakmaktı. Öğrenmek, anlamak, tecrübe etmek, yorumlamak ve değiştirmekti.

ARKA PLAN

Kor Kitap, 2017'den beri hem edebiyat hem de inceleme/araştırma, tarih gibi konularda kitaplar yayınlıyor. Tanıştığımızda halihazırda bir internet siteleri vardı ancak sayfaların açılma süresi dakikalarla ölçülüyordu. Aynı zamanda çalışmayan kısımlar vardı.

İHTİYAÇ

Kor Kitap'ın hem kitaplarını listeleyebileceği, hem de kitap dizilerini kullanıcıya en iyi şekilde göstereceği bir web sitesine ihtiyacı vardı. Aynı zamanda duyurular yayınlamak ve "Antikor" ürünlerini listeleyebilecekleri bir kısım istediler. Henüz web sitesinden satış yapılması düşünülmese de gelecekte bunu yapabilmeye uygun bir alt yapı talep ettiler.

ÇÖZÜM

Dünya'da oldukça yaygın kullanılan özgür içerik yönetim sistemi WordPress ve onun en yaygın e-ticaret eklentisi WooCommerce ile bir websitesi hazırladık. Hazır bir kontrol paneli ile gelen WordPress üzerinden Kor Kitap ekibinin kolayca kitap ve diğer içerikleri ekleyebilmesini sağladık. Verilerin doğru şekilde girilmesi için sistemi anlatan videolar hazırladık. Web sitesinin hızlıca tamamlanması için bir kitap teması üzerinden çalıştık. Bu temayı Kor Kitap'ın ihtiyaçlarına ve tarzına göre özelleştirdik. Web sitesindeki istatistikleri toplaması ve görselleştirmesi için Abaküs sistemimize entegre ettik ve bunu ekibin kullanımına açtık. İstatistikleri WordPress kontrol panelinden de görmelerini sağladık. Aralık 2018'de yayına aldık ve halen bakımlarını gerçekleştiriyoruz.

TEKNİK

WordPress'i herhangi bir paylaşımlı barındırma yerine bir sanal sunucu üzerine kurduk. Böylelikle PHP, MariaDB, nginx gibi sitenin çalışması için gerekli programların güncel versiyonlarını kullanarak hem olası güvenlik açıklarından kurtulduk hem de yeni teknolojinin özelliklerinden ve performansından faydalandık. Ayrıca detay ayarlamalar ile web sitesinin hızlı çalışmasını sağladık. SSL ile hem kullanıcıların hem de Kor Kitap ekibinin güvenli veri transferi yapmasını sağladık. Sunucunun bakımları halen bizim tarafımızdan yapılıyor. WordPress temasının özelleştirilmesi aşamasında alt tema ile çalıştık. Bu sayede asıl temayı sorunsuz şekilde güncelledik.

Benzer İşlerimiz

Yukarı çık
Yukarı çık