Müşteri:
Ekmek ve Gül
İş Tanımı:
İnternet Haber Sitesi
Tarih:
Nisan 2017
Kategori:
Yazılım, Web
Üreticiler:
Ege Sertçetin
Web Yazılımcı
Ekmek ve Gül
4 görsel

Ekmek ve Gül

‘Ekmek ve Gül’. Bu sözcükler kadınların hem ekmek hem de gül mücadelesinin yüzyıllara uzanışını simgeler. 1908’de 15 bin kadın işçi daha kısa çalışma saati, daha iyi gelir, oy hakkı ve doğum izni için yürüyüşe geçtiğinde dillerinde ‘Ekmek ve Gül’ sloganı vardır, hep bir ağızdan “Karnımızı doyurmak için ekmek, ruhumuzu doyurmak için gül istiyoruz” der işçi kadınlar. Bundan bir yıl sonra New England Tekstil Sanayi’ni sarsan iş bırakma eylemi gerçekleştirilir. Bir yürüyüşte işçi kadınlar ‘Ekmek istiyoruz, Gül de’ yazan bir pankart taşır. Grev ‘Ekmek ve Güller’ grevi olarak tarihte yerini alır. Ve o günden bugüne kadınların ortak talebi hâlâ Ekmek ve Gül’dür.

ARKA PLAN

Ekmek ve Gül, Hayat TV'de 2008'den beri yayınlanan, kadınların dertlerini ve mücadelelerini paylaştıkları bir programdı. Sonrasında ayda bir çıkan Ekmek ve Gül dergisi ile desteklendi. Ancak 2016 Temmuz'unda yayınlanan KHK ile Hayat TV hakkında kapatma kararı verildi. 2016 Eylül'de ise Türkiye'nin dört bir yanından insanların bağışları ile kurulan televizyon kapatıldı. Böylelikle Ekmek ve Gül programının da sonu gelmiş oldu. Sonrasında bir araya gelen ekip, bir web portal ile devam etme kararı aldı.

İHTİYAÇ

İhtiyaçlarını dinlediğimizde Ekmek ve Gül ekibinin hazır bir içerik yönetim sistemi ile çalışmak istemediğini anladık. Bunun üzerine çeşitli tasarım şablonları inceledik ve sistemin altyapısını kurmak için ne tür içerikler girmek istediklerini anladık.

TEKNİK ALTYAPI

Ekmek ve Gül internet sitesi, bir tasarım şablonu uyarlanarak yapıldı. PHP, Laravel, MySQL kullanıldı. Kontrol paneli ve altyapısı, herhangi bir içerik yönetim sistemi olmadan sıfırdan yapıldı. 3 Nisan 2017'de yayına girdi ve halen aktif olarak kullanılıyor.

GELİŞTİRENLER

Ege Sertçetin, Güven Atbakan ve Handan Ünal birlikte çalıştı.

Benzer İşlerimiz

Yukarı çık
Yukarı çık