Müşteri:
Ginko Yayınevi
İş Tanımı:
Web Sitesi
Tarih:
Ocak 2019
Kategori:
Yazılım, Web
Üreticiler:
Ege Sertçetin
Web Yazılımcı
Merve Vardar
Tekstil Tasarımcı
Gökhan Şahin
Kreatif Direktör
Ginko Çocuk
6 görsel

Ginko Çocuk

Çocuk hak ve özgürlükleriyle birlikte çocuktur. Yayın programımızı bu ilke etrafında şekillendiriyoruz. Programımızda yer bulan eserler çocuk hak ve özgürlüklerine duyarlı. Bireysel ya da toplumsal nedenlerle örselenen çocuğu kollayan, anlayış ve dayanışma duyguları uyandıran hikâyeler önceliğimiz. Aralarından özellikle çocuğun okuma iştahını kışkırtan, edebiyat okurluğunu ve estetik algısını geliştiren kitaplar seçiyoruz. Okurken eğlenmek hak, bu hakkın gölgede kalmamasına özen gösteriyoruz.

ARKA PLAN

Ginko Çocuk'un web sitesine başladığımızda henüz ilk kitaplar basıma hazırlanıyordu. Yukarıdaki alıntıdan da anlayacağız üzere, klişelerin dışında bir yayıncılık yapmayı hedefliyorlardı.

İHTİYAÇ

Çocuk ve genç odaklı yayın yapan çoğu yayınevinin aksine, Ginko Çocuk ekibi web sitesinde sınıflara göre ayrım yapmak istemiyordu. Çünkü çocuğun kaçıncı sınıfta okuduğunun kitapla doğrudan bağlantısı olmadığını savunuyordu. Ancak yine de alışkanlıklarından kopamayanlar için kitapları sınıflarla ilişkilendirmek istiyorlardı. Ayrıca eğitmenlere kitapla yapılabilecek etkinliklere dair fikir de vermek istiyorlardı. Kitapları gelecekte internetten satmak isterlerse bunun için engel teşkil etmeyecek bir alt yapı istiyorlardı.

ÇÖZÜM

Dünya'da oldukça yaygın kullanılan özgür içerik yönetim sistemi WordPress ve onun en yaygın e-ticaret eklentisi WooCommerce ile bir websitesi hazırladık. Hazır bir kontrol paneli ile gelen WordPress üzerinden Ginko Çocuk ekibinin kolayca kitap ve diğer içerikleri ekleyebilmesini sağladık. Verilerin doğru şekilde girilmesi için sistemi anlatan videolar hazırladık. Web sitesinin hızlıca tamamlanması için bir kitap teması üzerinden çalıştık. Bu temayı Ginko Çocuk'un ihtiyaçlarına ve tarzına göre özelleştirdik. Kitapları resimli kitap, ilk okuma gibi kendi istedikleri şekilde kategorilendirdik. Bunun yanında sınıflara da bağlayabilmek için WordPress'in etiketlerini kullandık. İsteyen kullanıcıların kitapları sınıflara göre listeleyebilmesini sağladık. Etkinlik dosyalarının kitap sayfalarından indirilebilmesini sağldık. Web sitesindeki istatistikleri toplaması ve görselleştirmesi için Abaküs sistemimize entegre ettik ve bunu ekibin kullanımına açtık. İstatistikleri WordPress kontrol panelinden de görmelerini sağladık. Aralık 2018'de yayına aldık ve halen bakımlarını gerçekleştiriyoruz.

Benzer İşlerimiz

Yukarı çık
Yukarı çık