Müşteri:
Ginko Bilim
İş Tanımı:
Web Sitesi
Tarih:
Aralık 2018
Kategori:
Yazılım, Web
Üreticiler:
Ege Sertçetin
Web Yazılımcı
Merve Vardar
Tekstil Tasarımcı
Gökhan Şahin
Kreatif Direktör
Ginko Bilim
4 görsel

Ginko Bilim

Ginko Bilim’in amacı üçüncü kültür ekolü doğrultusunda bilim ile halk arasındaki aracıyı kaldırarak en yeni ve derin düşünceleri meraklı okur kesimine ulaşabilir tarzda ifade etmektir. Üçüncü kültür düşünürlerinin geniş bir kitleyi cezbetmeleri yalnızca yazma yetenekleriyle ilgili değil; geleneksel anlamda kullanılan “bilim” bugün artık “popüler kültür” haline gelmeye başladı. Bir gazete ya da dergiyi gözden geçirirseniz ya insanlarla ilgili bilindik haberlere rastlarsınız ya da politika ve ekonomi alanında aynı trajedilere. İnsan doğası yavaş, bilim ise hızla değişir ve değişim dünyayı geri dönülmez biçimde değiştirerek gerçekleşir. Günümüzde değişim hızının tepe yaptığı bir çağda yaşıyoruz. Artık bilim medyada (ve sosyal medyada) büyük haber olmuştur.

ARKA PLAN

Tanıştığımızda Ginko Bilim henüz yayın hayatının başındaydı. Bilimi herkesin erişebileceği bir şekilde anlatma amacı taşıyordu. Kitap yayınlamaya henüz başlamışlardı ama sayıyı hızla arttırıyorlardı.

İHTİYAÇ

Ginko Bilim'in en kısa zamanda bir web sitesine ihtiyacı vardı. Kitaplarını, yazarlarını ve çevirmenlerini listelemek istiyorlardı. İleride kitaplarını internetten satmayı istedikleri için bir e-ticaret altyapısını da talep ettiler. Herhangi bir yayınevinin tersine, yazarlara ve çevirmenlere önem veriyorlardı. Kitabın emektarlarına da yer vermek istiyorlardı.

ÇÖZÜM
Dünya'da oldukça yaygın kullanılan özgür içerik yönetim sistemi WordPress ve onun en yaygın e-ticaret eklentisi WooCommerce ile bir websitesi hazırladık. Hazır bir kontrol paneli ile gelen WordPress üzerinden Ginko Bilim ekibinin kolayca kitap ve diğer içerikleri ekleyebilmesini sağladık. Verilerin doğru şekilde girilmesi için sistemi anlatan videolar hazırladık. Web sitesinin hızlıca tamamlanması için bir kitap teması üzerinden çalıştık. Bu temayı Ginko Bilim'in ihtiyaçlarına ve tarzına göre özelleştirdik. Web sitesindeki istatistikleri toplaması ve görselleştirmesi için Abaküs sistemimize entegre ettik ve bunu ekibin kullanımına açtık. İstatistikleri WordPress kontrol panelinden de görmelerini sağladık. Aralık 2018'de yayına aldık ve halen bakımlarını gerçekleştiriyoruz.

TEKNİK

WordPress'i herhangi bir paylaşımlı barındırma yerine bir sanal sunucu üzerine kurduk. Böylelikle PHP, MariaDB, nginx gibi sitenin çalışması için gerekli programların güncel versiyonlarını kullanarak hem olası güvenlik açıklarından kurtulduk hem de yeni teknolojinin özelliklerinden ve performansından faydalandık. Ayrıca detay ayarlamalar ile web sitesinin hızlı çalışmasını sağladık. SSL ile hem kullanıcıların hem de Ginko Bilim ekibinin güvenli veri transferi yapmasını sağladık. Sunucunun bakımları halen bizim tarafımızdan yapılıyor. WordPress temasının özelleştirilmesi aşamasında alt tema ile çalıştık. Bu sayede asıl temayı sorunsuz şekilde güncelledik.

Benzer İşlerimiz

Yukarı çık
Yukarı çık