Client:
Mersin Sinema Kulübü
Description:
Proje Danışmanlığı
Date:
2012
Category:
Design, Video
Producers:
Gökhan Şahin
Creatif Director
Yün Bebek
6 images

Yün Bebek

Toroslar’ın zirvesinde yaşayan Yörük kızı Elif’in hayatı babaannesi ve dağlar arasına sıkışıp kalmıştır. Babaannesinin ona ve annesine yaptığı baskı, hayatlarını mutsuz bir hale getirmiştir. Elif’in annesi Hatice ise gün boyu yemek, temizlik, odun toplama, süt sağma işlerinin yanında bir de kaynanasının hakaretleriyle boğuşmaktadır. Tüm bu baskılar yetmezmiş gibi Hatice’nin ikinci kocası olan Ali de annesinin baskısıyla Hatice’ye kötü davranmaktadır. Evin kocakarısı için ortada memnun olunacak hiçbir şey yoktur. 

Elif’in küçük dünyası evdeki iktidar çatışmasının ortasında ezilmektedir. Bu dünya, küçük bir yün bebekle hareketlenir. Arkadaşında gördüğü yün bebek Elif için hayata tutunmak ve mücadele etmek için bir dayanak olacaktır. Oyuncak bebek isteği Elif’i hırsızlık yapmaya kadar götürmüştür. Babaannesinden büyük bir azar işiten Elif’in işittiği bu azar belki de son azar olacaktır. Çünkü o kudretli babaanne evde düşüp yaralanır ve ölüme biraz daha yaklaşır. Bu ani durum ailedeki genel durumu kökünden etkiler. Ali günden güne içine kapanır ve kimseyle ilgilenmez. 

Bu sırada Elif’in hayatında büyük bir değişiklik gelip kapıya dayanmıştır. Öğretmenleri Elif’in kent merkezinde okuması gerektiğini düşünmektedir. Bu kararı vermek Hatice açısından ne kadar zor olursa olsun, kızının okuması, hayatını kurtarması ve kendisiyle aynı kaderi paylaşmaması için kızını şehre göndermeye karar verecektir. Kızının geleceği onun için her şeyden önemlidir. Kendi çektiklerini Elif’in çekmemesi için bu yalnızlığı ve hasreti çekmek zorundadır.


PROJE

Mersin Toroslar'da yaşayan Arslanköylü kadınların kurduğu tiyatro topluluğu ekibinin yönetmeni ve aynı köyün sakini Ümmiye Koçak'ın yazıp yönettiği bir projedir, oyuncular da köy sakinleridir. Tekelleşen sinema sektöründe köyde yaşayan bir kadının sinemadaki varlığı bakımından oldukça önemli bir girişimdir.

DANIŞMANLIK

Altın Portakal film festivaline Ümmiye hanım ile katılım sağlandı ve proje sunuldu. Projenin New York film festivaline katılımı sağlandı.

TASARIM

Projenin desteklenebilmesi adına sponsor dosyası hazırlandı. Afiş tasarımları yapıldı.


Go to top
Go to top