"Benim Yapamadığım Neyi Yapacaksın?"
Ege Sertçetin
"Benim Yapamadığım Neyi Yapacaksın?"
Ege Sertçetin

"Benim Yapamadığım Neyi Yapacaksın?"

Profesyonel

1. sıfat Bir işi kazanç sağlamak amacıyla yapan (kimse), amatör karşıtı.
2. sıfat Ustalaşmış, uzmanlaşmış.

Bağımsız Atölye olarak bir kişi veya kurum, bizden herhangi bir talepte bulunduğunda öncelikle neye ihtiyacı olduğunu detaylarıyla anlamaya çalışıp sonrasında bir teklif hazırlıyoruz. Son üç ayda verdiğimiz tekliflerden üçünde bize şöyle bir soru yöneltildi: Aslında kendime site yapmak istedim, ben de WordPress'ten biraz anlıyorum ama vaktim yok. Bu ücrete karşılık bana ne vereceksiniz (ki)? Aslında çoğu insan bu sorunun cevabını kolayca verebilir ancak bu kadar çok geldiği için bir yazı ile cevaplamak istedim.

Bu soruda iki sorunlu kısım var. Birincisi, bir işi bir şekilde sizin de yapabiliyor olmanız, o işin daha az değerli olması anlamına mı gelir? Çoğumuz evimizi temizleyecek, yemeğimizi yapacak kapasiteye sahibiz. Peki bunu kendimiz yapabiliyor olmak, profesyonel olarak yapan birinden aldığımızda değersiz olacağı anlamına mı gelir? Benim vaktim, mesleği yemek hazırlamak olan birinden daha mı değerli? Kısa cevap: herkesin vakti değerlidir!

Peki kendiniz yapacağınız bir internet sitesinin, mesleği internet sitesi yapmak olan bir kişinin yaptığı ile aynı kalitede olacağını mı düşünüyorsunuz? İkinci sorun da burada başlıyor. Dikiş makinesi kullanmayı biraz öğrendikten sonra pantolon yapmaya karar verdim. Baktım ki bayağı zor iş, sürekli giydiğim bir eşofmanın aynından yapmaya karar verdim. Bir tam gün harcadıktan sonra elime geçen eşofmanı evdeyken bile bir gün giymedim. Kalıbını almak için kullandığım pazardan aldığım 10 liralık eşofman, ondan çok daha kaliteliydi. Başka bir örnek vermek gerekirse; bir davaya taraf olduğunuzu düşünün. Anayasa ortada, Yargıtay kararları internette herkese açık. Peki bu davaya avukatsız çıkmaya cesaret edebilir misiniz? Hâlsizken belki ıhlamur demlemeyi deneyebilirsiniz ama 39,5 derece ateşiniz varsa gideceğiniz tek yer vardır: hastane.

Kendinize bir internet sitesi yapmak tabii ki imkânsız değil, hatta oldukça keyifli bir uğraş! Ancak tabii ki yapacağınız internet sitesi, mesleği internet sitesi yapmak olan bir kişinin/kurumun yaptığı ile yarışamayacaktır. Bu kıyasa girerseniz öne geçemeyeceğinizi garanti edebilirim. Mesela wordpress.com üzerinden ücretsiz bir internet sitesi açabilirsiniz ya da makul bir ücrete paylaşımlı bir barındırma alarak sitenizi yapmaya koyulabilirsiniz. Uzun vakit harcarsanız güzel bir siteniz de olabilir. Ancak arama motoru optimizasyonu (SEO) bizim yapacağımız bir siteninki kadar olmaz. Sitenin performansı, bizim yapacağımız bir siteyle boy ölçüşemez. Görsel kullanımınız, içinde iki tane tasarımcı barındıran bir kolektifin yapacağı sitedeki kadar etkileyici olmaz. Aynı benim diktiğim pantolonun bir terzinin diktiği pantolonla boy ölçüşemeyeceği gibi. Üç ayda üç kere karşılaştığımız soruyu terziye sorarsak alacağımız cevap ya bir kahkaha olacaktır ya da "e yap o zaman, niye vaktimi harcıyorsun?" olacaktır.

Tabii ki hayatımızdaki her işi profesyonellerin yapması gerekmiyor (hatta kendin yapmak kadar keyiflisi yoktur) ancak bir işi profesyonelinden istiyorsak bunun karşılığının olacağını da bilmemiz gerekiyor. Yapılan işten memnun kalmadığınızda bunu açıkça belirtebiliriz ancak işin hak edişini sorgulamak kimseye düşmez. Her iş değerlidir, her emek değerlidir, herkesin zamanı değerlidir.

Tags: ücretlendirme profesyonellik teklif çalışma
Go to top
Go to top