Bağımsız Atölye Nasıl Başladı?
Ege Sertçetin
Bağımsız Atölye Nasıl Başladı?
Ege Sertçetin

Bağımsız Atölye Nasıl Başladı?

Gökhan, Merve ve ben bir süredir arkadaştık ve sık sık görüşüyorduk. Bir yandan şirketlerde tam zamanlı çalışmamak için direnirken bir yandan da geçinmeye çalışıyorduk. Dünyanın kurumsal iş hayatı ve ay sonunu nasıl getireceğimizi düşünmekten ibaret olmayacağını, başka bir üretim şeklinin mümkün olacağını biliyorduk. 2018'in Temmuz ayında Merve'nin hâyâlini kurduğu tişört tasarım projesini Ortaköy'deki bir evin balkonunda birlikte yapmayı teklif etmesi üzerine kolektif üretimimizin ilk adımları şekillenmeye başladı.

Üretime geçmeden önce birlikte nasıl çalışacağımızı belirlememiz gerekiyordu. Zira alışılmış piyasa hukukundan sıyrılmak, adil ve insancıl bir ortamda işlerimizi yürütmek istiyorduk. Ayrıca bir isme de ihtiyacımız vardı. Bu konular üzerine üç hafta içinde beş toplantı yaptık. Toplantılarda Bağımsız Atölye ismini ve logosunu belirlemenin yanı sıra kolektif çalışmanın yöntemini, hangi kurumlarla nasıl ilişkileneceğimizi, gelir paylaşımını ve acil geçinme ihtiyacımızı nasıl karşılayacağımızı konuştuk.

179

Bu toplantılardan kısa süre sonra bana gelen bir internet sitesi isteğini Bağımsız Atölye'nin işi haline çevirerek ilk üretimimize başladık.

Merve'nin projesini henüz gerçekleştirmediysek de birlikte üretmenin yöntemini keşfetme yolunda olduğumuzu düşünüyoruz. Bu da bizi "başka bir dünya"ya bir adım daha yaklaştırıyor.


Tags: bağımsız atölye bizden haberler
Go to top
Go to top